امروز شنبه 16 آذر 1398
dadkhast-layehe.cloob24.com
  0

  طلاق توافقی و حضور زوجین در دادگاه

  برخی این سوال را مطرح می نمایند در صورتی که زوجین جهت طلاق توافقی از طرف خود وکیل انتخاب نمایند آیا نیاز به زوجین در مراحل دادرسی می باشد؟ و اینکه آیا نسبت به صدور حکم طلاق توافقی  یا گواهی عدم امکان سازش  به نسبت گذشته سخت گیری وجود دارد؟

  در پاسخ به این پرسش باید گفت که با توجه به تجربه ی کاری در زمینه ی  دعاوی خانواده و به خصوص طلاق توافقی نیازی به حضور زوجین در مراحل دادگاه و همچنین مرکز مشاوره نمی باشد و تنها زوجین با امضای وکالتنامه های وکلا و تحویل مدارک خود حتی بدون حضور در دفترخانه های  طلاق تنها مدارک خود شامل طلاق نامه و شناسنامه های ممهور به مهر دفترخانه ی طلاق را در اتمام کار تحویل خواهند گرفت. رویه ی دادگاه ها در خصوص طلاق توافقی نسبت به گذشته تغییری نکرده است. هر چند  باید گفت که برخی مجتمع های خانواده اندکی سختگیری دارند.

  0

  آیا زمانی که زن از شوهر خویش وکالت در طلاق در دفترخانه اسناد رسمی می گیرد نیاز به حضور زوج (شوهر)در کلیه مراحل دادگاه و یا دفترخانه طلاق و غیره می باشد یا خیر؟

  ابتدا لازم به ذکر است که در خصوص وکالت در طلاق مطالب و نکات مفید و ویژه ای در قسمت های دیگر مورد بررسی قرار گرفته است. گاهی برخی افراد این سوال به ذهنشان خطور می کند که آیا وقتی زوجه از شوهر خود وکالت دارد نیاز به حضور زوج در مراحل یا دفترخانه طلاق و کلیه ی مراحل می باشد یا نه. در پاسخ باید گفت که اصولا وقتی که این اختیار از طرف زوج به زوجه داده می شود نمی بایست نیازی به حضور زوج در مراحل دادرسی و غیره باشد که در عمل هم بدین شکل می باشد و در واقع زوجه با داشتن وکالت دیگر نیازی به حضور زوج و همکاری زوج در مراحل دادرسی و حتی دفترخانه طلاق ندارد و تمامی این مراحل بدون حضور زوج قابل انجام می باشد.

  0

  طلاق توافقی و مدت زمان عده زوجه پس از ثبت طلاق

  مدت زمانی که زوجه می بایست پس از طلاق به عنوان عده نگه دارد براساس نوع طلاق متفاوت می باشد در صورتی که طلاق از نوع بائن باشد یعنی زوجه دوشیزه(باکره)و یا یائسه باشد در این صورت نوع طلاق بائن بوده و نیازی نیست که زوجه پس از طلاق عده نگه دارد و در واقع در این صورت دیگر زوجه عده ای ندارد که بخواهیم در مورد مدت زمان آن صحبت کنیم. اما در غیر این صورت زمانی که زوجه طلاق (یا طلاق توافقی)می گیرد از  زمان ثبت طلاق در دفترخانه ثبت طلاق می بایست به مدت  3 ماه و 10 روز عده نگه دارد.

  0

  طلاق توافقی

  زمانی که زوجین با بررسی شرایط خود و تفکر راجع به امکان ادامه زندگی مشترک و در مواردی با مراجعه به مشاوره خانواده جهت تداوم ادامه زندگی به این نتیجه می رسند که امکان ادامه زندگی مشترک به دلایلی وجود ندارد جهت جدایی از هم به طلاق توافقی  روی می آورند که طلاق توافقی نسبت به  طلاق یکطرفه یعنی طلاق به در خواست زوج و یا زوجه کشمکش کمتری داشته و طلاق توافقی در مدت کوتاه تری نسبت به آنها انجام می گردد.

  مدارک مورد نیاز برای انجام طلاق توافقی شامل شناسنامه های زوجین  و عقدنامه و در صورت نداشتن عقدنامه  رونوشت آن و کپی کارت ملی می باشد. در خصوص ازمایش عدم بارداری نیز در قسمتهای دیگر بحث و بررسی شده است. طلاق توافقی طبق قانون نیاز به انجام  داوری ندارد چرا که قانون حمایت خانواده صریحا بیان می دارد که در تمامی انواع طلاق به جز طلاق توافقی نیاز به داوری می باشد ولی در طلاق توافقی می بایست مشاوره ی خانواده در دادگاه انجام گیرد که معمولا در شهرستان ها به نسبت تهران زمان بیشتری را صرف می کند و در تهران طلاق توافقی در مدت زمان کمتری انجام می شود که مبنا و دلیلی بر آن قرار ندارد.

  در قسمتهای دیگر مطالب جامع تری از طلاق توافقی ارائه شده است.

  0
  طلاق توافقی و مدارک لازم برای طرح آن

  زمانی که زوجین به این نتیجه می رسند که امکان ادامه زندگی وجود ندارد با رسیدن به توافق به فکر طلاق توافقی می افتند اما مدارک مورد نیاز برای انجام طلاق توافقی چه مدارکی می باشد: 

  1- شناسنامه های زوجین

  2- کارت ملی زوجین (معمولا کپی کارت ملی کفایت می کند)

  3- اصل عقدنامه و در صورت عدم دسترسی و یا مفقود شدن عقدنامه می توان رونوشت عقدنامه را از دفترخانه محل وقوع ازدواج تهیه نمود.

  مدارک طلاق توافقی

  0
  طلاق توافقی

   در این بخش به طور خلاصه توضیحاتی راجع به همه مسائل مربوط به طلاق توافقی خواهیم داد که در مطالب دیگر سایت هر یک به طور مفصل توضیح داده شده است:

  مدارک مورد نیاز جهت طلاق توافقی:

  1-ابتدا در خصوص مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی باید گفت: اصل شناسنامه های زوجین و اصل عقدنامه وکپی کارت ملی مدارک مورد نیاز است. نداشتن هر یک از این مدارک به این معنی نیست که دیگر در مراحل طلاق توافقی به مشکل خواهیم خورد بلکه به عنوان مثال درصورتی که اصل عقدنامه گم شده باشد و یا امکان دسترسی به آن وجود نداشته باشد می توان مجددا رونوشت آن را از دفترخانه ازدواج دریافت کرد و غیره.

  2-مدت اعتبار حکم طلاق توافقی یا همان گواهی عدم امکان سازش:

  مدت اعتبار حکم طلاق توافقی 3 ماه از زمان قطعیت حکم صادره می باشد یعنی از زمانی که حکم صادره قطعی گردید روجین تا 3 ماه فرصت دارند که با هم به هر یک از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کنند و طلاق خود را ثبت نمایند در غیر این صورت می بایست مجدد از ابتدامراحل گرفتن حکم طلاق توافقی را طی نمایند.

  3-آزمایش یا تست عدم بارداری:

  این آزمایش جهت ثبت طلاق در دفترخانه طلاق مورد نیاز است و از لوازم وتشریفات ثبت طلاق در دفترخانه ی ثبت طلاق محسوب می گردد و از نظر زمانی دارای اعتبار می باشد به همین دلیل می بایست در موعد مقرر که همان پایان کار می باشد آن را از آزمایشگاه گرفت که معمولا از هرآزمایشگاهی میتوان آن را دریافت نمود. فقط می بایست به دست خط یا به صورت تایپی بنویسند که نتیجه آزمایش انجام شده منفی می باشد و مهر آزمایشگاه بر روی آن زده شود. برخی به اشتباه فکر می کنند که همین که زوجه اقرار نماید که باردار نمی باشد برای ثبت طلاق در دفترخانه طلاق کافی است اما این تصور نادرستی هست و همان طور که گفته شدآزمایش فوق از لوازم وتشریفات ثبت طلاق در دفترخانه ی ثبت طلاق محسوب می گردد و برای انجام آن نیاز به گرفتن نامه خاصی از دادگاه نیست و ازمایش مذکور در دفترخانه طلاق مورد احتیاج است.

  4-دفترخانه ثبت طلاق یا محضرخانه ثبت طلاق:

  از این نظر فرقی ندارد که جهت ثبت طلاق توافقی به کدام دفترخانه طلاق مراجعه گردد اما دفترخانه های طلاق معمولا از نظر هزینه و قیمت ثبت طلاق به صورت واحد عمل نمی کنند و از 250 هزارتومان گرفته تا 400هزارتومان به صورت سلیقه ای اخذ هزینه می نمایند هرچند که تعرفه ی ثابتی در این زمینه مورد تصویب قرار گرفته است. به همین جهت بهتر است قبل از ثبت طلاق توافقی در دفترخانه طلاق از نظر هزینه و قیمت ثبت بررسی صورت گیرد.البته در صورتی که وکالت طلاق توافقی و انجام ان بر عهده ما باشد بدون حضور زوجین و پایین تر از مبالغ مذکور طلاق در دفترخانه ثبت می گردد و تحویل مدارک نیز همزمان با ثبت و آنی می باشد.

  5- داوری در طلاق توافقی

  طبق قانون جدید خانواده، در تمامی موارد طلاق نیاز به داوری می باشد به جز طلاق توافقی. در واقع طلاق توافقی نیازی به امر داوری و تعیین داور از طرف زوجین ندارد اما دادگاه در طلاق توافقی، طرفین یا وکلای آنها را به واحدمشاوره که تقریبا امری تشریفاتی می باشد هدایت می نماید تا در خصوص توافقات مالی خویش و علت طلاق مشاوره صورت گیرد. اما در داوری، دادگاه به هر یک از زوجین اعلام می نماید که یک نفر را به عنوان داور از طرف خود به دادگاه معرفی نمایند.به عنوان پاسخ سوال می توان گفت: طلاق توافقی نیازی به داوری ندارد اما نیاز به مراجعه به واحد مشاوره دارد.